kaktusy a sukulenty

Výsevy, přepichování atd.

Výsevy
Důkladně očištěná semínka vysévám do čtyřhranných květináčků 4 x 4 cm. Do jednoho lze vysít cca 50 – 70 semen. Květináčky jsou naplněné výsevním substrátem fmy Agro CS, namíchaným 1:1 s pískem. Na dno někdy dávám hrubý agroperlit nebo zeolit. Na povrch vždy nasypu tenkou vrstvičku křemičitého písku v přibližně dvou milimetrovém zrnění (prodávají ho v akvaristice). Zkoušel jsem filtrační křemičitý písek o zrnitosti 1 mm, antuku, agroperlit. Výsledky byly srovnatelné.
Kromě perlitu a zeolitu vše sterilizuji (peču:-)) v elektrické troubě při asi 110°C po dobu jedné hodiny.
Po naplnění květináčky umístím do krabičky z umělé hmoty – vejde se jich tam 12 a postupně do nich pomocí odměrky na sunar vysévám. Do odměrky ke každé porci semen přisypu nepatrné množství protiplísňového přípravku Euparen multi a protřepáním v něm semena obalím. Ke každému vysetému druhu umístím malou jmenovku s výsevním číslem a názvem druhu.
Když jsou všechny květináčky oseté, podmokem je zavlažím roztokem dobře převařené vody s Previcurem (tekutý fungicid), Wuxalem Super (hnojivo) a Atonikem (stimulátor klíčení).
Po nasycení substrátu zálivkou přebytečnou kapalinu odsaji, krabičku uzavřu průhledným víčkem a výsev umístím pod zářivky. Tam v první fázi udržuji teplotu v noci (když zářivky nesvítí) kolem 15-16°C, ve dne (mám jej nastaven na 13 hodin) pak kolem 23°C. Po zhruba třech týdnech až měsíci zvyšuji přiblížením krabiček k zářivkám teplotu ve dne na asi 28°C. Zvýšení teploty ocení zvláště některé mamilárky (M. lenta,...) a začnou po měsíci hromadně klíčit.
Obyčejně se snažím vysévat ve dvou etapách. Prvně o vánocích a podruhé v březnu. Letos jsem pro jistotu začal už v půlce listopadu, abych případně stihl etapy tři (doufám, že z toho časem nevznikne Tour de France). Také se o některých nadšencích traduje, že plata pod zářivkami po dvanácti hodinách vyměňují (zatím mi to připadá vtipné, uvidíme časem...).
Prvních čtrnáct dní výsevy obhlížím třeba i 5x denně (ne z nutnosti, ale ze zvědavosti). Postupně se to ale ustálí na jedné kontrole každý den. Plísně se objevují jen velmi sporadicky. A když přece, stačí napadená semena nebo zbytky osemení odstranit pinzetou namočenou v nějakém fungicidu (třeba i práškovém). Nikdy se nestane, že by se plíseň dále šířila.
Tak to by bylo o výsevech asi vše.


© 2012
Google


TOPlist